Turkcell 5G Testlerine Başlıyor | Tüm Detaylar

Turkcell, yıllardır geliştirdiği altyapı çalışmaları ile ülkemizde en hızlı ve en iyi 4.5G kapsama haritasına sahip operatör olmayı başardı. Yüksek hız ve bu kapsama alanından dolayı oldukça tercih edilen Turkcell, yoğunluk arttığı için 4,5G bununla baş etmekte artık yetersiz kalıyor. Şimdi ise çok yakın zamanda başlatılacak olan 5G testlerinin hazırlıklarının sonlarına doğru yaklaşıyor.

Hızlı bir internet, sadece internetten oyun oynamak ya da film izlemek için kullanılan bir şey değildir. Eş zamanlı olarak yapılması gereken her şey için yüksek hızlarda internet ve kapasite gereklidir. Hastanede ameliyat olurken, askeriyede silahlar uzaktan kontrol edilirken, bir fabrikanın makinelerine eş zamanlı olarak bağlantı yapılırken ve daha fazla verebileceğimiz bir çok örnek gibi yüksek hızlar gerekmektedir. Altyapı sorunlarından dolayı Superbox gibi teknolojilerin daha çok tercih edilmesi ve bu tür olaylar 4.5G bağlantısına daha çok ağırlık verilmesine sebep oldu. 4.5G üzerinde yoğunluk arttıkça firmalar bununla baş etmekte zorlandı ve istasyonların kapasiteleri gittikçe dolmaya başladı. Kalabalık olan şehir merkezlerinde, ihtiyaç olan hastane gibi yerlerde yoğunluk artıkça hızımız da yavaşlamaya başladı. Buna çözüm olarak ise daha yüksek hızlara ulaşan ve daha geniş kapasiteye sahip olan 5G’ye geçme ihtiyacı doğdu.

 

Sene başında ilk olarak Vodafone tarafından İstanbul Havalimanı’nda 5G yayını verilmeye başlanacağından söz edilmişti. Deneyimleyebilmek için Vodafone üzerinden kayıt yaptırabiliyorduk. Ancak test alanının dar olması sebebiyle deneyimleyebilen kullanıcı sayısı oldukça azdı. Şimdi ise Turkcell yurtdışı 5G hizmetini başlatarak ilk kullanıcılı test işlemini başlattı. Turkcell websitesi üzerinden 5G web sayfasını oluşturan Turkcell, 5G’nin ne olduğunu, nasıl aktif edilebileceğini, hangi ülkelerde kullanılabileceğini ve hangi cihazlarda kullanılabileceğini buradan paylaştı.

5G destekleyen cihazlar

  • Huawei P40
  • Huawei P40 Pro
  • POCO F2 Pro
  • Xiaomi Mi 10
  • Xiaomi Mi 10T
  • Xiaomi Redmi Note 10 5G

olarak belirlendi. Bu cihazlardan herhangi birini kullanan bir Turkcell kullanıcı basit bir SMS ile 5G’yi önceden farklı ülkelerde deneyimleyebilir. 4.5G geçerken olduğu gibi yeni bir sim kart almaya gerek olmamakla birlikte sadece telefonumuzun 5G desteklemesi yeterlidir. Şu an Türkiye’de test noktalarından, İstanbul Havalimanı’ndan 5G sinyali alabiliyor muyuz merak konusu. Bu cihazlar arasından 5G etkinleştirmiş kullanıcılara, şu anlık 4.5G bağlantısı üzerinden öncelik tanımlanıyor. Diğer kullanıcılara göre öncelik tanımlandığı için 4.5G hızlarında gözle görülür bir yükselme oluyor. Bu da 5G teknolojisinin bizlere ne kadar yaklaştığının bir işareti.

Daha önce 300 megabit civarında hız aldığım noktada bugün, 5G etkinleştirdikten sonra, 436 megabit hız aldım.

Verilerin bir SMS ile bu kadar değişmesi, 5G etkinleştirme mesajlarının kolayca alınabilmesi, yurt dışında 5G’nin yaygınlaşmaya başlaması belki de bu sene sonuna kadar 5G kullanabileceğimizin bir işareti olabilir.

5G geldiğinde 4.5G ne olacak?

5G daha yüksek kapasiteye ve hıza sahip olduğu için, Superbox gibi çok yoğunluk yapan hatlar 5G üzerinden şebeke alacak. 4.5G hattında yoğunluk azaldığı zaman hızlarda yükselme, kapasitede azalma yaşanacak. Böylelikle kalabalık alanlarda yavaş internetten kurtulacağız.

5G geldiğinde yeni sim kart gerekecek mi?

Aslında 4.5G destekli bütün sim kartlar 5G’yi destekliyor. Yeni bir sim kart almanın faydaları güvenlik ve pil tasarrufu açısından olabilir. Bir çok ülke 4G sim kartları üzerinden 5G yayını veriyor ve bizde de öyle olabilir.

Türkiye’de hangi 5G bandları kullanılacak?

Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ve kullanılan baz istasyonlarına göre şöyle bir liste yapabiliriz. 1, 3, 7, 8, 20, 38, 78, 79. Hangi operatörlerin hangi frekans üzerinden yayın yapacakları henüz belli değil ancak Çin, Hindistan ve Amerika’dan alınmış telefonlarda 5G kullanırken sıkıntı yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek. Sadece bir kaç telefon bütün ülkeler için uyumlu bir şebeke içeriyor.

5G Nasıl Aktifleştirlir?

Eğer yukarıdaki telefonlardan birine sahipseniz 5G yazıp 2200’a göndererek Turkcell üzerinden aktifleştirebilirsiniz.

Türkiye’ye 5G geldikten sonra neler olacak hep beraber göreceğiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçinde Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle