Satışa Çıkmayan POCO F2 Prototipini Hiç Gördünüz Mü?

 

22 Ağustos 2018 yılında satışa çıkarılan POCO F1’in halefi olan POCO F2’nin prototip görselleri bulundu. Aslında baktığımız zaman çok karışık ve büyük bir geçmişe sahip bu cihaz. Mi 9T, Redmi K20, POCO F2 gibi bir çok cihaza ev sahipliği yapan bir prototip. Bütün fotoğrafları ile bütün detayları sizlere aktarıyoruz.

POCO F1, amiral gemisi katili olarak 2018’de satışa sunuldu. Aslında tek özelliği Snapdragon 845 olmasıydı. POCO F1 ile orta segment fiyatlarında amiral gemisi bir işlemciyi satın alabiliyorduk. Xiaomi bir modeli piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra bir üst modelini geliştirmeye başlar. POCO F2’de bunlardan birisiydi. Aslında sadece POCO F2 değil, Redmi K serisinin başlangıcı, *10 model numarasının da bir değişimi oldu bu cihaz.

Xiaomi, POCO F1 piyasaya sürülmeden 10 gün önce, 9 Ağustos 2018’de ekranda nokta şeklinde bir kamera bulunan patent aldı.  Bu patentte 3 farklı ön kamera dizilimi görünüyor. Ekranın solunda, sağında ve ortasında. Elimizdeki prototip fotoğraflarına göre ekranın solunda ve ortasındaki prototipler yapılmış ancak ekranın sağındaki prototipi bulabilmiş değiliz. Arka kamera olarak ise POCO F1’in kamera tasarımının üzerine üçüncü bir kamera eklenmiş ve hem Redmi 8 hem de parmak izinin tasarımı POCO F1 tasarımının devamı olan bir tasarım yapılmış. Ayrıca telefonun solunda da Mi 9 serisinde bulunan bir asistan tuşu bulunmakta.

İsimlendirme Çin için ilk olarak Redmi X olarak düşünülüyordu. Ancak Realme’nin X serisi çıkarmasından sonra Xiaomi isim değişikliğine gitti ve K serisi olarak adlandırdı. İlk prototiplere baktığımızda model numarasının “F10” olduğunu görüyoruz. POCO F1’in model numarası ise “E10” idi. Yani “davinci” kod adlı bu prototip, POCO F1 serisinin devamı olan POCO F2 idi. Snapdragon 855 kullanıyordu ve selefi gibi IPS bir ekrana sahipti. Tasarım özellikleri dahil tamamen POCO F1’in halefi görevi görüyordu. POCO F1 Çin’de tanıtılmamıştı, muhtemelen büyük bir pişmanlık duydular, bu sebeple POCO F2 cihazını ise Çin’de Redmi K20S olarak tanıtacaklardı. Bu cihazlar resmi olarak bir MIUI sürümüne sahip değiller. Hepsi saf Android mühendislik yazılımı kullanıyor. Prototipi satın alanlar başka cihazların MIUI romunu kurdular. Aşağıda bulunan fotoğraftaki Redmi K20S isimlendirmesi ise yazılımın değiştirilmeyen “vendor” kısmından sistem tarafından otomatik olarak tanınıyor.

Xiaomi’nin içerisinde neler olduğu bilinmez ancak tamamen bir tasarım ve cihaz değişikliğine gidildi. F10 model numaralı “davinci” kod adlı bu cihaz orta-üst segment, F11 model numaralı “raphael” kod adlı cihaz olarak 2 cihaz yaptılar. Yani “davinci” ve F10, “raphael” ve F11 oldu. Böylece yeni bir seriye başladılar.

İsimlendirme tarihini çok karışık olmakla birlikte “davinci” cihazının isimleri POCO F2, Redmi X, Redmi K20S, Redmi X20 olarak düşünülüyordu. Ancak cihazın değişmesi ve isimlendirme rakiplerinin çıkması ile Redmi K20, K20 Pro ve Mi 9T, Mi 9T Pro olarak çıkış yaptı. Hindistan’da bulunan Redmi K20 serisi cihazlarda POCO Launcher bulunmasının sebebi geçmişte POCO F2 olması olabilir.

Şimdi bütün prototip fotoğraflarına tek tek göz atalım.

Bu prototipte arkada herhangi bir POCO yazısı göremiyoruz. Bu yüzden Redmi K20S olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Sticker bulunan kısımda ise Redmi ve F10P0.1 prototip numarası yazıyor. Market için hazır, testlerine geçilmiş bir cihaz gibi duruyor. Ekrandaki çatlaklar ise muhtemelen dayanıklılık testinden kalan bir eser.

Bu fotoğraflarda ise POCO F2’nin gerçekten ilk üretilen modelini görüyoruz. Parçaların renkleri henüz daha belirlenmemiş bir model.

Bu fotoğraflarda ise arka kapakta silik bir 05-06 yazısın görüyoruz. Eğer bu bir tarihse 5 Haziran tarihinde üretilmiş bir prototip gibi görünüyor. Xiaomi’nin bugünkü politikasından da anlayabileceğiniz gibi aynı anda 40 cihaz üretmeyi seven bir firma. Erken prototiplerin POCO F2 olduğuna göre, Xiaomi’nin ilk etapta Çin pazarında satmaya yönelik bir hedefi yokmuş. POCO prototipleri düzelmeye başladıkça POCO yazısı olmayan prototipleri de görmeye başladık.

 

Arka kapağın artık cam olduğunu görebiliyoruz. Siyah prototiplede plastik bir kapak mevcuttu. Cihaz segmentinin üst seviyeye yönlendiğini anlayabiliriz.

 

Ve Xiaomi’nin Redmi X afişinin tasarımına benzer prototip cihazında ön kamera ekranın ortasında yer alıyordu.

 

Eski nesil ve asla piyasaya sürülmeyecek olan Redmi K20S ve POCO F2’nin geliştirmesini yeni bir fikir ile sonlandırdılar.

İlk olarak Mix 2 ile denemesi yapılan pop-up kamera sistemine geçilmeye hazırlanılıyor.

Geçiş evresi olarak Mi 9 ile harmanlanmış Redmi X cihazını örnek gösterebiliriz. Edge ekranlı AMOLED panel, dörtlü kamera dizilimi ve popup kamerayı görüyoruz.

Ardından 2 adet pop-up kamera prototipi görüyoruz. Çerçevenin ortasından ve solundan çıkan.

Burada da son halini alan solundan çıkmayan, çünkü kulaklık girişi var, bir prototip görüyoruz.

Ardından Xiaomi bir tanıtım fotoğrafı paylaşıyor.

Redmi K20 fotoğraflarla sızdırılmaya başlıyor. Eğer yanlış anlamıyorsak Redmi X gibi kıvrımlı bir camı mevcut.

Başka bir prototip olan xiaomi yazılı popup kamerayı görüyoruz. Ayrıca cihaz normal Mi 9T’den biraz daha kalın.

Ve son olarak Mi 9T Mayıs 2019 yılında tanıtılıyor. Böylelikle geride ne görsek “davinci” diyebileceğimiz bir cihaz kalıyor. Bir telefonun üretim aşamalarını da görmüş oluyoruz böylelikle. Aslında sandığımız gibi kolay değil bir sürü denemeler yapılıyor. Eminim bu yazıdan sonra elinde Mi 9T Pro ve Mi 9T olanlar cihazlarına biraz da aşkla bakıyordur.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçinde Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle