Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro ön tanıtımı yapıldı!

İçi ve dışı Google tarafından tasarlanan Pixel 6 ve Pixel 6 Pro, bugün Google tarafından Twitter üzerinden ön tanıtımı yapıldı. Bu tanıtımda Pixel 6 hakkında bir kaç bilgi ve görseller paylaşıldı. Tanıtımda Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’nun gücünü Google Tensor üzerinden alan ve kamera dahil bir çok konuda yenilikçi bir cihaz olduğu söylendi.

 

 

 

 

 

 

 

Kamera

Pixel 6, çift arka kamera barındıracak. Bunlardan birisi 50MP ana kamera olurken ikincisi ise 12.2MP ultra-geniş açı kamerası olacak. Pixel 6 Pro’da, Pixel 6 ile aynı kameraları bulundururken aynı zamanda 48MP 4X telefoto / periskop kamerasına sahip olacak. Kamera sensörleri hakkında kesin bir bilgi yokken, Pixel 2, 3, 4 ve 5 serisinde bulunan ana kamerayı ultra geniş açı olarak kullanacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Google, 50MP kamera ile de 8K video kaydını mümkün kılan bu kamera alanına “Camera Bar” adını veriyor. Oldukça iddialı görünen bu kamera dizilimini bir de iddialı bir çipset destekliyor. Eski cihazlarda gördüğümüz Google tarafından geliştirilen özel kamera işlemcisini de içinde barındıran Google Tensor, yepyeni bir kamera deneyimi yaratmaya hazırlanıyor.

Pixel 6’da, Pixel 5’de bulunan 8 MP ön kamera bulunurken, Pixel 6 Pro’da ise 12MP bir ön kamera bulunuyor. Bu kameranın yine eski modellerin arka kamerası ile aynı olduğunu tahmin etmek zor değil.

Tasarım

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro, 3’er farklı renk kombinasyonu ile geliyor.

Pixel 6, turuncu, yeşil ve siyah renklere; Pixel 6 Pro ise sarı, gümüş ve siyah renklere sahip. Her Google cihazda olduğu gibi fantastik bir isimlendirme beklentisindeyiz.

Pixel 6 Pro’da 6.71 inç, QHD+, P-OLED kıvrımlı 3D bir ekran bulunurken, Pixel 6’da FHD+ 6.4 inç, AMOLED düz bir ekran bulunuyor. Pixel 6’da 90 Hz, Pixel 6 Pro’da 120 Hz tazeleme hızı olduğunu da söyleyelim. Bu ekranlarda ekran içi parmak izi desteği olduğunu da söyleyelim.

Güvenlik

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’da bulunan Google Tensor işlemcisi, yepyeni bir güvenlik donanımı ile geliyor. Kırılması ve koruması daha güvenli olan bu çip, mobil platformlarda bulunan en çok katmana sahip güvenlik çipi olarak lanse ediliyor. Her katmanda ayrı bir şifreleme bulunduğunu düşünürsek bu çipin güvenliğinin ne kadar kuvvetli olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Ayrıca bu modelde ekran içinde parmak izi de mevcut.

İşlemci / Çipset

Google, Samsung ile çalıştığı ve ürettiği; Google Tensor adını verdiği yeni çipsetini de tanıttı. Bu çipset, 5 nm teknoloji ile üretilecek ve Qualcomm Snapdragon 870-888 arasında bir performans verecek. İçerisinde Pixel 2 ve 3’de bulunan Pixel Visual Core ve Pixel 4’te bulunan Neural Core çiplerinin daha da geliştirilmiş versiyonlarını barındıracak. Aynı zamanda Pixel cihazlarda bulunan Titan M çipin geliştirilmiş hali olarak yeni çok katmanlı bir güvenlik çipi barındıracak. Yapay zeka ve makine öğrenimi de geliştirildiğinden bahsedildi.

Diğer Donanım Özellikleri

Pixel 6, 4614 mAh bataryaya sahipken, Pixel 6 Pro 5000 mAh bir batarya ile geliyor. Android 12’nin güç tüketminin verimli olması ile çok uzun süre kullanabileceğimiz iki cihaz olacak gibi görünüyor. Pixel 6’da 8 GB, Pixel 6 Pro’da 12 GB RAM; Pixel 6’da 128 GB ve 256 GB olarak iki, Pixel 6 Pro’da ise 128 GB, 256 GB, 512 GB olarak 3 farklı sürümü mevcut.

 

Çıkış Tarihi ve Fiyatlandırma

Paylaşılan videolarda “Tue 19” yani “Salı 19” yazısına baktığımız zaman, ayın 19’u olup salı gününe denk gelen tek günün Ekim 19 olduğunu görüyoruz. Bu da Ekim 19 Salı gününde Pixel 6 ailesinin tanıtılacağını gösteriyor. Fiyatlandırma olarak Apple rakibi olduğunu göz önünde bulundurursak 799$’dan başlayan bir fiyatlandırma olacak gibi görünüyor.

 

+1
2
+1
1
+1
17
+1
3
+1
1

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oylanan
Satır İçinde Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Rıfat
Rıfat
2 yıl önce

Mükemmel